Ciekawe brzmienia “Orkiestry Fletów Casanovas”
Z dużym entuzjazmem i ciekawością udałem się na koncert - prezentację “Orkiestry Fletów Casanovas”, który odbył się w sali Centro Cultural Virgen del Carmen w piątek 4 lipca. Będąc szczerym, pierwszy raz w życiu miałem doświadczyć brzmienie orkiestry złożonej w większości z tych bodaj najstarszych historycznie instrumentów muzycznych. Idea reanimacji orkiestry po 15 latach przerwy, powstała z inicjatywy Juana Francisco Cayuelas y José Francisco Sancheza, podczas przygotowań do uroczystości z okazji jubileuszu 125 lecia urodzin Maestro Francisco Casanovas (1899 - 1986), zasłużonego dyrektora orkiestr, kompozytora i pedagoga, który właśnie flet wybrał na swój ulubiony instrument..
Przez cały wieczór dominowało ciekawe i inspirujące brzmienie fletów, uchwycone w kompozycjach i opracowaniach twórców, będących przedstawicielami różnych epok i stylów muzycznych. Orkiestrę od pulpitu dyrygenta prowadził jej dyrektor artystyczny, maestro José Francisco Sánchez - doświadczony dyrektor orkiestr i oboista, oferując przybyłej publiczności dawkę utworów muzycznych , opracowanych i zaaranżowanych na orkiestrę o tym właśnie niezwykłym fletowym składzie.
Program koncertu od baroku do współczesności, a nawet fragmentów muzyki filmowej, otworzyło wykonanie fragmentów ze słynnej opery “Orfeo” - G.F. Glucka, po czym usłyszeliśmy jeszcze trzy fragmenty utworów reprezentujących klasykę (P.I.Tchaikovsky, G.Bizet i S.Barber). W interpretacjach tych znanych klasyków dało się zauważyć eksponowane przez orkiestrę kontrasty dynamiczne, efektowną artykulację i ciekawy sposób przekazu gier rytmicznych, mieszających się z sentymentalnym charakterem linii melodycznych. Zabrakło mi jednak szerszej palety barw, co niewątpliwie spowodowane jest naturalną specyfiką brzmienia fletu, oraz faktem przyzwyczajeń do kontaktu słuchowego z oryginalnymi wersjami muzycznymi. Mimo pozornej skromności kolorystycznej, utwory mniej znane jak: “Monochrome V”- P. Schickele czy “Mediterraneo” - J.M Serrata, z uroczym głosem Marii Sabater w charakterze solistki, potrafiły zaimponować ciekawą, melodyjną narracją.
Oczywiście w zestawie programowym nie mogło zabraknąć utworów samego Francisco Casanovasa. Prawdziwą atrakcję stanowiły wykonania tematów “Perfume de Oriente” y “Guajiras”, w których maestro Sánchez z Orkiestrą Flautów Casanovas idealnie odtworzył ducha melodii, które z pewnością zasługują na większą popularyzację. W “Guajiras” partię solową po mistrzowsku wykonał Jordi López na flecie.
W podróż ku wdzięcznej melodyjnej głębi z nieco innego świata, zabrał publiczność maestro José Francisco Sánchez z orkiestrą w drugiej części koncertu, oferując pierwszą część Suity Fletowej Op 41 Salvadora Brotonsa - :Divertimento“, ciekawy utwór ze zróżnicowanymi wariantami rytmicznymi. Tematy muzyczne z filmów: ”The Sandpiper“, The Pink Panther” y “La Vida es Bella” dodały niewątpliwej atrakcyjności występowi Orkiestry Fletów Casanovas pod dyrekcja J.F.Sancheza, utwierdzając jednocześnie w przekonaniu, że wciąż lubimy to, co najlepiej znamy. Ciekawie wypadła zamykająca koncert kompozycja L.Bernsteina - Popuri z Musicalu “West Side Story”, muzyka niezwykle melodyczna, rytmiczna i urzekająca pełnią tanecznych rytmów i melodii latynoskich i Jazzu. Jest to muzyka, której nie sposób wykonywać bez emocji. Mimo ciekawej aranżacji, zabrakło w opracowaniu nie do podrobienia smaczków, których w tym konkretnym przypadku nie jest chyba w stanie przekazać żadna nowa próba instrumentacji tego dzieła. Warto zaznaczyć, że większość opracowań i aranżacji wykonywanych utworów jest dziełem Juana Francisco Cayuelas.
Koncert okazał się wielkim sukcesem OFC i dyrektora J.F.Sancheza. Rozentuzjazmowana publiczność zgotowała wykonawcom aplauz na stojaka, w zamian otrzymując od wykonawców dwa bisy. Na aplauz zasłużył niewątpliwie maestro José Francisco Sánchez, który przygotował i z wielkim poświęceniem prowadził koncert Orkiestry Fletów Casanovas, wykorzystując świetne przygotowanie techniczne i muzyczne muzyków. Reasumując - należy życzyć orkiestrze i jej dyrektorowi wiele pięknych koncertów, radości ze wspólnego muzykowania i oczywiście występów uwieńczonych sukcesami artystycznymi. Orkiestra Fletów Casanovas zasługuje na sukces !