Sobota, 26 Kwietnia 2025
Przewodnik
Kulisy ‘Pin Kultury’: Odkrywamy Hiszpanię z Podcastem

Kulisy ‘Pin Kultury’: Odkrywamy Hiszpanię z Podcastem

Rozrywka/06 Kwiecień 2025

Co zainspirowało Cię do stworzenia podcastu "Pin Kultury" o życiu w Hiszpanii?

Dzień dobry, na początek chciałem Wam bardzo podziękować za chęć przeprowadzenia tego wywiadu... ale i za naszą wcześniejszą rozmowę w ramach mojego podcastu "PIN Kultury". To w sumie bardzo ciekawy twist, że pierwotnie ja wcieliłem się w rolę dziennikarza a teraz Wy zechcieliście porozmawiać ze mną ;) Odpowiadając jednak na zadane pytanie, myślę że ciekawość. I to w dwóch wymiarach. Po pierwsze, ostatnie 9 lat spędziłem w Audiotece, gdzie na co dzień miałem do czynienia z twórcami, nagraniami audio i podcastami, ale sam nigdy nie poprowadziłem żadnej audycji. Chciałem zatem spróbować swoich sił w tym obszarze. Po drugie zaś, sam wielokrotnie szukałem informacji w internecie, o tym jak żyje się i mieszka w Hiszpanii, ale nie zaspokoiłem w sposób kompleksowy i wieloaspektowy swojej ciekawości. Uzyskane informacje często były sprzeczne albo nacechowane subiektywizmem. Postanowiłem więc wziąć sprawy we własne ręce i samodzielnie porozmawiać z osobami, które jakiś czas temu podjęły decyzje o przeprowadzce. Uznałem, że w ten sposób nie tylko sam dowiem się z pierwszej ręki o tym jak naprawdę się tu żyje, ale i postaram się maksymalnie obiektywnie przedstawić temat szerszej publiczności - udostępniając podcast wszystkim zainteresowanym. W ramach pierwszych siedmiu odcinków podcastu rozmawiałem z bardzo ciekawymi osobami, które nie dość, że opowiedziały o swoich biznesach jakie prowadzą na Costa Blanca ale także podzieliły się swoimi wrażeniami po przeprowadzce, tym co ich zdziwiło albo zachwyciło w Hiszpanii.

Jakie są najczęstsze opinie, które słyszysz od swoich rozmówców na temat życia w Hiszpanii?

Praktycznie wszyscy moi rozmówcy są zachwyceni klimatem Hiszpanii, oczywiście słońcem i energią jakie to słońce wyzwala w człowieku, ale i spokojem i takim "slow life" jaki tu panuje. Myślę, że trochę generalizując, ale wszyscy podświadomie dążymy do tego by w naszym zabieganym życiu nieco zwolnić, by znaleźć taki balans między dynamiką życia jakie prowadzimy a marzeniem o odpoczynku i czasie dla rodziny, znajomych... I z moich rozmów wynika, że Hiszpania to właśnie moim rozmówcom dała. Że jest takim miejscem, w którym jest czas na wszystko, gdzie możemy żyć spokojnie, bez stresu i ciągłego poddenerwowania.

Jakie są największe wyzwania, z którymi spotykają się Twoi goście po przeprowadzce do Hiszpanii?

Hahaha, paradoksalnie właśnie ten spokój, styl życia Hiszpanów, który w gruncie rzeczy, nam Polakom się podoba, jest też największym wyzwaniem. Bo przyjeżdżając z Polski, jesteśmy przyzwyczajeni do szybszego tempa życia, do tego że wiele spraw załatwimy od ręki, a tu się okazuje że "slow life" dotyka nas w każdym aspekcie życia - czy to w sklepie, urzędzie czy w relacjach z innymi ludźmi.

Czy Twoi rozmówcy wskazują na jakieś szczególne różnice kulturowe między Hiszpanią a Polską? Jeśli tak, jakie?

Po przeprowadzeniu tych moich wszystkich rozmów, jestem przekonany, że różnic kulturowych jest zdecydowanie więcej niż podobieństw. Co wcale nie oznacza, że Polacy się tu nie odnajdują - wręcz przeciwnie. Ale faktycznie, moi rozmówcy wskazują na wiele różnic, począwszy od wychowania dzieci, poprzez funkcjonowanie szkoły, urzędów, takie codzienne życie, relacje sąsiedzkie czy nawet zwykłe funkcjonowanie ludzi na ulicy i wszechobecne pozdrawianie się i uśmiech. To z jednej strony nas dziwi, ale i w większości nam się podoba. Przytoczę jeden przykład, ale myślę że dosyć znamienny.

W rozmowie z Tomkiem Trautmannem, motocyklistą i przewodnikiem wycieczek po Costa Blanca, poruszyliśmy temat umiejętności jazdy na jednośladach i okazuje się, że Hiszpanie te umiejętności mają wyższe - ale wynika to po prostu z braku takiego strachu przed jazdą na motocyklu. Dzieci oczywiście nie mają w sobie strachu, ale i rodzice nie wpajają im tego strachu... Tomek widział, jak hiszpańskie dzieci uczą się jeździć i już od najmłodszych lat wchodzą w zakręty na maksymalnym wychyleniu a rodzice obserwują to wszystko ze spokojem zza band ogradzających tor jazdy. Nikt nie panikuje gdy jakieś dziecko się przewróci, nikt nie ingeruje w cykl nauki. W Polsce jesteśmy chyba zbyt nadopiekuńczy ;)

Czy możesz podzielić się historią lub anegdotą, która najbardziej zapadła Ci w pamięć z dotychczasowych wywiadów?

Och... a jak długi może być ten wywiad? :) Praktycznie w każdej rozmowie, w każdym odcinku możecie znaleźć wiele ciekawych opowieści, dykteryjek i anegdot. Nie będę też odbierał przyjemności słuchania podcastu Waszym czytelnikom ;) Powyżej mogliście przeczytać o szkoleniu młodych adeptów motocyklizmu w Hiszpanii, to była fajna historia. Obfitujący w niecodzienne zdarzenia jest też odcinek z Moniką Wiśniewską, założycielką grupy "Pijemy tylko dojrzałe wino" czy rozmowa z Aliną Kamińską o jej Beauty Academy (będzie opublikowany we wrześniu). Naprawdę, co rozmowa to nowe, często zaskakujące historie z życia. Cóż mogę dodać - polecam, słuchajcie ;)

Jakie porady najczęściej udzielają Twoi rozmówcy osobom rozważającym przeprowadzkę do Hiszpanii?

Najczęściej przewija się stwierdzenie "gdybym wiedział(a) i mogła/mógł to zrobiłabym to wcześniej". Naprawdę! Ta decyzja o przeprowadzce do Hiszpanii u niektórych była planowana u innych bardziej spontaniczna - ale naprawdę nikt z kim rozmawiałem, nie żałuje swojej decyzji. A wręcz zachęcają Polaków, jeśli takie mają marzenie, do tego by spróbować, przekonać się czy to hiszpańskie życie im się spodoba. Generalnie nikt nie narzekał i nikt też nie tęsknił za Polską. Oczywiście, w dzisiejszych czasach, przy takiej ilości rejsów lotniczych do Polski z Alicante, ta tęsknota za rodziną czy znajomymi w kraju, nie odgrywa tak dużej roli, bo w każdej chwili możemy kupić bilet i 4 godziny później być już w Polsce.

Jak Twoi goście oceniają swoje doświadczenia z nauką języka hiszpańskiego?

No i tu jest różnie... ;) Nie wszyscy moi rozmówcy nauczyli się hiszpańskiego i choć w większości przyznają, że znajomość języka zdecydowanie się przydaje - to także podkreślają, że w takim normalnym, codziennym funkcjonowaniu język angielski w zupełności wystarcza.

Czy w Polsce Twój podcast został zauważony? Czy masz jakieś komentarze od słuchaczy?

Tak, i to bardzo miłe ;) Dostałem sporo opinii i komentarzy od osób które przesłuchały poszczególne rozmowy i mam wrażenie, że krąg osób do których podcast dociera wciąż się rozszerza. Na początku to byli oczywiście moi bliżsi i dalsi znajomi, ale z czasem, przy delikatnym wsparciu w social mediach, podcast zaczął docierać do osób, które po prostu są zainteresowane tematem życia w Hiszpanii. Nieocenioną pomocą przy promocji podcastu, jest też oczywiście wsparcie moich rozmówców, którzy w swoich social mediach wspomną o przeprowadzonej rozmowie, wrzucą linki do YT czy Spotify, czy mojej strony. Zresztą, muszę z Wami się tu podzielić informacją, że odcinek trzeci, w którym rozmawiam z Wami właśnie, dotarł do najszerszej publiczności. Dziękuję, bo to także wasza zasługa ;) Generalnie myślę, że podcast dobrze sobie radzi i choć nie cytują nas jeszcze największe serwisy informacyjne w Polsce... ale dajmy im czas ;)

Jakie plany masz na przyszłość związane z podcastem "Pin Kultury"?

To bardzo dobre pytanie. Z jednej strony bowiem to po prostu była świetna przygoda, mogłem poznać wspaniałe historie ludzi, którzy podjęli ważną życiowo decyzję i rozpoczęli nowe życie za granicą. Z drugiej, zrealizowałem swój cel - stworzyłem podcast, który w sposób zróżnicowany i, mam nadzieję obiektywny, przedstawia codzienność życia w Hiszpanii, rozwiewa obawy i daje nadzieje, ale i być może czasem uświadamia słuchaczom, że nie wszystko jest takie piękne jak się na początku wydaje. Z trzeciej w końcu strony - bardzo bym chciał by ten projekt funkcjonował jeszcze szerzej. Na stronie pinkultury.pl stworzyłem przestrzeń i na podcast i na kalendarz wydarzeń kulturalnych w Hiszpanii... no i mam kilka jeszcze pomysłów, które z braku czasu, chwilowo, muszą poczekać na realizację. Ale sam najpierw muszę się zastosować do rady moich rozmówców, żebym za kilka lat nie mówił ich słowami: "...gdybym wiedział i mógł to przeprowadziłbym się tu wcześniej".


Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj cyfrową kopię naszej gazety na swój adres e-mail, a także inne interesujące Cię wiadomości.

Subskrypcja oznacza zgodę na nasze warunki i postanowienia.
Rejestracja do naszego newslettera przebiegła pomyślnie.
Jesteś już zapisany do naszego newslettera.
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie później.
Donation

Co sie dzieje?

Obecnie nie ma żadnej zawartości, sprawdź później.
Quirón Salud Torrevieja
Casprom Real Estate
Costa Care Service
Odkryj Auto
Przewodnik
Kod Black
Torrevieja Online

Dzisiaj imieniny obchodzą:

Twoja polska gazeta z wiadomościami i ofertami w Hiszpanii, nie przegap niczego.

Polska Costa nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i artykułów.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa

2023 - 2025 © Polska Costa. (Torrevieja - Alicante) Wszystkie prawa zastrzeżone.