“Pasión de Cristo” - historia opowiedziana muzyką
Orkiestra dęta “Union Musical de Torrevieja”, zwana w Hiszpanii bandą, którą dyryguje Maestro Carlos Ramón, zaoferowała kolejną atrakcję, proponując publiczności wypełniającej po brzegi Teatr Miejski, wysłuchanie niezwykle ciekawego dzieła hiszpańskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta o nazwisku - pseudonimie Ferrer Ferran (*1966). Jako przedtakt do Wielkiego Tygodnia, Union Musical zaprezentowała nowatorską kompozycję “Pasión de Cristo - Sinfonía No 2”
Jednak nim doszło do wykonania reklamowanego dzieła, Unión Musical zaskoczyła obecnych dwoma utworami nie wymienionymi w reklamach koncertu. “Chorale and Alleluia” Harolda Hansona i “Give us This Day” Dawida Maslanki., dwa dzieła kompozytorów amerykańskich w charakterze i o treści religijnej. Entuzjazm i energia jaką przekazują muzycy i ich dyrygent Carlos to sprawa godna podziwu. Każdy występ UMT zaskakuje znakomitym poziomem wykonywanych utworów, świeżością oraz wspaniałymi walorami jakości brzmienia, które również zademonstrowano w drugiej części niedzielnego koncertu.
“Pasión de Cristo” Ferrana to dzieło bardzo odważne, stylistycznie i wyrazowo nowe i zupełnie inne od klasycznych wzorców. Nie ma tu solistów śpiewaków, nie ma czytanego tekstu, nie ma też chóru. Muzyka jest swoistą ilustracją muzyczną, pobudzającą u słuchaczy wyobraźnię wyłącznie za pomocą przekazu dźwiękowego orkiestry, jak również poprzez dynamiczne i emocjonalne realizowanie tekstu muzycznego. W przypadku niedzielnego wykonania, w celu lepszej percepcji użyto cytaty z ewangelii wyświetlając je na ekranie. Eksperyment, niestety nie zawsze odpowiadał emocjom muzycznym.
Muzyka “Pasji” to zupełnie inny świat, niespokojny, pełen dramatów i eksplozji energii muzycznej, ale również melancholii i kontemplacji. Kompozycja składa się z trzech części, z których dopiero ostatnia nawiązuje do tytułu dzieła. I tu dygresja - dlaczego dzieło opowiada o życiu Chrystusa od jego narodzin, skoro w/g przyjętych norm “Pasja” to ostatnie kilkanaście godzin przed jego śmiercią?
W interpretacji dzieła dominował rytmiczny wigor, dźwiękowy przepych i fragmenty burzliwie dynamiczne kontrastujące z liryzmem i tajemniczością. Dyrektor Carlos Ramon jak zwykle zaimponował wspaniałą znajomością partytury i równie wspaniałym przygotowaniem orkiestry, demonstrując interpretację precyzyjną i pełną ekspresji we wszystkich szczegółach. Unión Musical jako zespół pokazała wysoką klasę, błyszcząc również w licznych partiach solowych. To co zademonstrowała Unión Musical i maestro Carlos Ramon, można uznać za prawdziwy perfekcjonizm, zarówno jeśli chodzi o wykonanie techniczne kompozycji, jak również osiągnięcie i przekazanie odpowiedniego nastroju,chociaż ze względu na znaczną rozpiętość dynamiczną i brzmieniową dzieła, wysłuchanie “Pasji” w sali Auditorio Internacional stanowiłoby niewątpliwie jeszcze większą atrakcję.
Oferowanie koncertów o atrakcyjnych i niebanalnych programach jak również obcowanie z muzyką wykonywaną przez Union Musical Torrevieja, którą dyryguje maestro Carlos Ramon, jest odbierane przez publiczność z prawdziwą przyjemnością i entuzjazmem. Interpretacje UMT są jednocześnie świetną lekcją pokazową, jak powinna brzmieć orkiestra dęta.