Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Torrevieja w koncercie niespodzianek - Południe pełne wrażeń
W niedzielne południe w Teatrze Miejskim, Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Torrevieja pod dyrekcją swojego lidera, Maestro Adolfo Arronisa, zaprezentowała koncert, który pozwolę sobie nazwać koncertem pozytywnych niespodzianek... ale zacznijmy od początku.
Wśród stosunkowo skromnego repertuaru utworów solowych przeznaczonych na największy instrument smyczkowy, znajdują się dwa koncerty na kontrabas austriackiego kompozytora Carl Ditter von Dittersdorf (1739-1799), stanowiące doskonały materiał przygotowawczy dla przyszłych profesjonalnych kontrabasistów. Jednakże niezwykle rzadko zdarza się, by młodzi adepci mieli okazję wystąpić z orkiestrą solo, zazwyczaj wykonują to dzieło z akompaniamentem fortepianu w salach szkolnych. Młody muzyk Adrian Martinez ma niesamowite szczęście, że został wybrany do zademonstrowania swojego talentu podczas wykonania pierwszej części (Allegro moderato) Koncertu nr 1 Dittersdorfa z towarzyszeniem orkiestry. Solista zaskoczył zaawansowaną techniką i już dojrzałą muzykalnością. Niełatwo jest grać na instrumencie, który nie należy do ulubionych instrumentów solistycznych, mimo to Adrian Martinez triumfalnie pokonał wszystkie trudności: podwójnych tonów, flażoletów, licznych pochodów szesnastkowych nut czy trudnej kadencji. Młody muzyk z powodzeniem uznać może swoje wykonanie za sukces. Gratulacje i wiele podobnych wystąpień w przyszłości!!!
Fakt, że wybrano “Pomnik Symfoniki” najbardziej emblematyczne, znane, popularne i uwielbiane zarówno przez publiczność, jak i muzyków dzieło, świadczyć może o ogromnych ambicjach młodych muzyków orkiestry i ich dyrygenta. Podczas wykonania wspaniałej Symfonii nr 5 L. van Beethovena (1770-1827), w rozwoju jej czterech części, orkiestra pod batutą maestro Adolfo Arronisa, zdołała połączyć energiczny i zrównoważony początkowy efekt motywu "przeznaczenia\", wrażliwość i kontrastujące frazy drugiej części, oraz żywiołowość ze spektakularnym crescendo, które łączy trzecią część z Finałem. Ogólnie rzecz biorąc, byliśmy świadkami zaskakująco dobrego występu, który pokazał również, że młodzieżowa orkiestra wciąż potrafi zaskakiwać publiczność znanym i wymagającym repertuarem. Wykonanie "Piątej\" Beethovena było również dowodem entuzjazmu, z jakim publiczność podchodzi do wykonań wielkich dzieł repertuaru symfonicznego.
Kolejną miłą niespodzianką niedzielnego koncertu była premiera udoskonalonej wersji symfonicznego dzieła Adolfo Arronisa "Wyprawa Magellana\", kompozycji wykonanej przez Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją samego kompozytora. Maestro Arronis dyrygował "Magallanes\" z naturalną płynnością, jednocześnie muzycznie opowiadając historię z silnie kontrastującymi poszczególnymi częściami dzieła, nadając każdej części odrębny charakter. Orkiestra sugestywnie przekazała głębię dzieła, oferując interpretację pełną energii i napięć. Było to wykonanie jeszcze lepsze od tego sprzed pięciu lat (04.08.2020) które miałem okazję recenzować z nagrania wideo. tu czytaj:
Wyprawa Magellana
Dzięki doskonałej jakości nagrania wideo z ostatniego koncertu Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Torrevieja pod batutą jej dyrygenta Adolfo Arroniz, miałem okazję wirtualnie doświadczyć światową premierę utworu utalentowanego muzyka, który do tej pory dał się poznać jako dyrygent orkiestry, aranżer, wiolonczelista, pedagog i gitarzysta. Do wszystkich tych umiejętności, niedawno dołączyła jeszcze jedna - kompozytor. Adolfo Arroniz z sukcesem zaprezentował swój Op.1 podczas otwarcia FIJO latem 2020 roku w sali symfonicznej Międzynarodowego Audytorium w Torrevieja.
"Wyprawę Magellana" można śmiało zakwalifikować jako "poemat symfoniczny" - formę bardzo modną w XIX i XX wieku. Cechą charakterystyczną podobnych kompozycji jest ich treść literacka, historyczna lub prosta opowieść, wyrażona i przedstawiona za pomocą dźwięków muzycznych. Ten typ kompozycji można również nazwać muzyką programową, której celem jest przywołanie u słuchacza historii zawartej w tytule, pobudzając wyobraźnię za pomocą dźwięków, rytmów, akordów i wszelkich możliwych kombinacji dźwiękowych oraz środków wyrazu artystycznego, jakie oferuje nam orkiestra symfoniczna.
Dla słuchacza, który mniej więcej zna historię pierwszej wyprawy dookoła świata Magellana - portugalskiego odkrywcy i nawigatora - nie było trudne przeniesienie się myślami do atmosfery lat 1519-1522. Muzyka stworzona przez A. Arroniza ukazuje poszczególne etapy tej wyprawy - od przygotowań do podróży, przekroczenia Atlantyku, buntu w Patagonii, śmierci Magellana na Filipinach - (solo wiolonczelowe), aż po podróż powrotną do Hiszpanii. Muzyka w "Wyprawie Magellana" ma wyjątkowo uroczysty charakter, Arroniz tworzy długą melodię z elementami rytmicznymi w niepodzielnej jedności. Byłem pod wrażeniem tej pracy, która mogłaby posłużyć jako fantastyczna ilustracja do filmu o wyprawie Magellana.
Jak zwykle, Maestro A. Arroniz ściśle kontrolował przebieg koncertu, wyznaczając tempo i różne wejścia, uzyskując pełne, kompletne brzmienie o doskonałej jakości. Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Torrevieja zasługuje na ogromne brawa za osiągnięcie czegoś, co z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodych muzyków i publiczności.
Należy docenić pięknie wykonane solo pierwszego wiolonczelisty, oraz chór instrumentów dętych blaszanych kończący dzieło. Reasumując, muszę podkreślić znakomite przygotowanie orkiestry, co oczywiście doceniła publiczność gromkimi brawami,wymuszając na orkiestrze wykonanie wesołego pasodoble “Amparito Roca” jako Bis.
Publiczność, która śledzi rozwój Orkiestry, “córki” OST od samego początku, może być dumna ze wspaniałych postępów, jakie poczynił zespół, potrafiący z powodzeniem i na wysokim poziomie realizować bardzo ambitne i wymagające programy.