Dwa wybitne dzieła stanowiły program trzeciego abonamentowego koncertu symfonicznego, który odbył się w Auditorio Internacional w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Torrevieja. Dla muzyków orkiestry, jak również dla melomanów koncertów OST, niewątpliwą atrakcją był występ gościnnego dyrygenta - maestro Leonardo Martineza - artysty z bogatym doświadczeniem międzynarodowym, laureata konkursów dyrygenckich, dyrektora orkiestr i pedagoga. Publiczności z Torrevieja zaproponowano dwa klejnoty muzyczne, które dzięki swemu niepowtarzalnemu urokowi, melodyjności i emocjonalności zyskały ogromną akceptację wśród wykonawców i melomanów.
Opromieniona sławą, uroczo lekka Symfonia Haffnerowska, skomponowana w roku 1783 przez W.A. Mozarta rozpoczęła wieczór. Należąca do najpiękniejszych symfonii klasycznych “Geniusza z Wiednia”, jest niezwykle melodyjna, a jej brzmienie zachwyca bogactwem i spoistością. Symfonia jako typowe dzieło klasyczne zbudowana jest w/g norm przyjętych i obowiązujących praktycznie do dziś i tak czteroczęściowa kompozycja emanuje zróżnicowanymi emocjami i charakterem. El maestro Leonardo Martinez i OST już w pierwszej części zademonstrowali typową stylistykę i fakturę brzmieniową dzieła, następnie przechodząc do drugiej części (Andante), stanowiącej chwilę poetyckiej zadumy i zamyślenia. Przepiękny Menuet, części trzeciej, to muzyka pełna życia i elegancji, a Finał (Presto) tchnie lekkością i finezją brzmienia, tworząc atmosferę wyjątkowego optymizmu. Na batutę dyrektora Martineza muzycy Orkiestry Symfonicznej Torrevieja odpowiedzieli z entuzjazmem i empatią, kreując prawdziwie urokliwy, świeży, wdzięczny, delikatny i uroczysty pakiet dźwiękowy.
W drugiej części koncertu Sinfónica de Torrevieja pod dyrekcją Leonardo Martineza zaimponowała znakomitym wykonaniem Symfoni nr 8 Op. 88, skomponowanej w 1889 roku przez czeskiego romantyka Antonina Dworzaka, którego dzieło, obok słynnej Symfonii “Z Nowego Świata” należy do najczęściej wykonywanych na estradach filharmonicznych. Podobnie jak symfonia Mozarta, “Ósma” Dworzaka zbudowana jest z czterech kontrastujących części, a materiał brzmieniowy jest kombinacją czeskiego folkloru z tradycyjną powagą klasycznej symfonii.
Interpretacja i wykonanie Symfonii przez Orkiestrę pod batutą maestro Martineza nie mogą pozostać obojętne. Świetnie dysponowana OST, zademonstrowała ogromny wachlarz zróżnicowanych emocji muzycznych, od pastoralnej wiejskiej sceny poprzez liryczną medytację i lekko taneczne intermezzo, aż do pełnego energii uroczystego finału.Już od pierwszych taktów dzieła, dało się zauważyć że będzie to wykonanie niezwykle dynamiczne, pełne energicznych akcentów i różnorodności kolorystycznych. Maestro Martinez odstawił na drugi plan rolę automatycznego metronomu, ukazując ogromną muzykalność podczas interpretacji wszystkich niuansów i detali muzycznych dzieła. Orkiestra reagowała na ekspresyjne gesty dyrygenta z niezwykłą atencją i jako “instrument” z powodzeniem odpowiadała wyjątkową czujnością, jednocześnie demonstrując romantyczną estetykę brzmienia, oraz radość ze wspólnego muzykowania. Na bis usłyszeliśmy, wykonany z prawdziwą werwą, “Taniec Słowiański” A. Dvoraka. Serdeczne gratulacje dla maestra Leonardo Martineza i Orkiestry Symfonicznej Torrevieja, bo dla melomanów był to wieczór zwyczajnie niezwykły.